Domain & Hosting

Domain Nedir ? 

Internet üzerinde her makinanın kendine özgü bir IP adresi bulunmaktadır. IP adresleri, bir kısmı network numarası, dier kısmı ise o network içerisinde yer alan makinanın numarası olarak yorumlanan 32 bitlik sayıdan ibarettirler. Bu adresler sayesinde bilgi, paketler halinde bir makinadan dierine ulaabilmektedir. Makinaların balantıları salarken bu IP numaralarını kullanmaları son derece pratik olmasına karın herhangi bir makinanın adreslerinin bu ceit bir sayı ile temsil edilmesi insanların bu adresleri hatırlayabilmelerini ve gruplayabilmelerini zorlatırmaktadır. Bu amaçla numerik IP adreslerine karı düen ve hiyerarik olarak düzenlenmi bir isimlendirme sistemi gelitirilmitir. Bu sisteme Domain Name Service (Alan simlendirme Sistemi) denir. IP adresleri, alan adları ve Internet kullanımındaki çou paremetrelere ait otorite sahibi kurulu, IANA (The Internet Assignment Numbers Authority)dir. Bu kurulu, 1998 tarihinden itibaren, ticari tescil ilemlerini, ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) himayesinde yürütmektedir. Alan Adları, aaç yapısı denilen ve belli bir kurala göre dallanan bir yapıda kullanılmaktadır. Amerika haricinde, internete balı olan tüm ülkelerdeki adresler o ülkenin ISO3166 ülke kodu ile bitmektedir (TLD, top level domain). ICANN tarafından yetkilendirilen alan adı tescil yöneticileri, bugün geçerli olan kuralları gözeterek, internet adına/yararına, tescil ilemlerini yürütmekle sorumludurlar.

 

Barındırma Hizmeti ( Hosting )

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

 

 

 

BİZİ TERCİH EDENLER

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Barbaros Hayrettin Pa?a Mah, 1992. Sokak, No:16, Kat:10, Daire:209 Vetro City Residence Esenyurt / ?stanbul

0212 620 74 21

info@ustunweb.com

Web Tasarım, İnternet Site Tasarımı, Web Yazılım 2014 © Üstün Web Yaz?l?m ve Tasar?m Hizmetleri. ALL Rights Reserved. Üstün web
Kapat

Popup Banner